Poznaj naszych tkaczy i tkaczki

Wspiera rozwój Bioregionu Doliny Środkowej Wisły, BWL w Grzybowie. W swojej pracy wspiera współprace i połączenia osób i instytucji z różnych sektorów. W przeszłości koordynował kilka projektów wokół troski o stworzenie.

Ewa Smuk-Stratenwerth

Absolwentka biologii na Uniwersytecie Warszawskim i antropologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Ukończyła studia podyplomowe z zakresu filozofii u prof. Michała Hellera na kierunku „Religia i Nauka” na Uniwersytecie Jana Pawła II w Krakowie. Od lat 90-tych zaangażowana w pracę w organizacjach pozarządowych, najpierw w Warszawie w Ośrodku Edukacji Ekologicznej EKO-OKO, gdzie zainicjowała pierwszy kiermasz żywności ekologicznej oraz ogólnopolską akcję „Rodzić po ludzku”. W roku 1993 przeniosła się na wieś mazowiecką, do gospodarstwa męża, Petera Straten32
wertha. W roku 1995 współzakładała Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne ZIARNO, w roku 2015 fundację Ekologiczny Uniwersytet Ludowy oraz Spółdzielnię Socjalną „Cor et Manus”, a w roku 2018 Federację Ogólnopolska Sieć Uniwersytetów Ludowych. Członek światowej organizacji Ashoka – Innowatorzy dla Dobra Publicznego. Jest matką pięciu córek. Oprócz agroekologii i pedagogiki grundtvigiańskiej interesuje się filozofią i teologią. Lubi czytać i pisać poezję.

Anka Wiklińska

współpracuje z ZIARNEM od ponad 20 lat. Graficzka. Jest entuzjastką wycinanek sannnickich. Anka koordynowała projekt BAG z programu Erasmus+, obecnie pracuje w Pracowni Bioregionu Doliny Środkowej Wisły. @useanka

Alicja Łopuszyńska

Edukatorka ekologiczna, trenerka edukacji outdoorowej i globalnej, pracuje w Centrum Działań Ekologicznych „Źródła” w Łodzi. Prowadzi warsztaty dla dzieci z przedszkoli, szkół podstawowych i średnich, a także całych rodzin. Uwielbia ponownie łączyć ludzi z naturą i przypomina im, że są jej częścią. Pracę z ludźmi w przyrodzie rozpoczęła już jako przewodniczka
harcerska, później współtworzyła stowarzyszenie „Skraj” w bocianiej wsi Żywkowo w północnej Polsce, które założyło ogród sensoryczny i zrealizowało dla turystów grę plenerową o życiu bocianów. Od tego roku rozpoczęła współpracę z Ekologicznym Uniwersytetem Ludowym w Grzybowie w projektach: Erasmus+ i Bioregional Weaving Labs.

Kinga Treder

Dyrektor programowy Ekologicznego Uniwersytetu Ludowego w Grzybowie. Ukończyła studia z zakresu nauk rolniczych i studia podyplomowe z zarządzania oświatą. Posiada wiedzę i doświadczenie w prowadzeniu badań naukowych z zakresu agronomii, specjalizując się w biologii, ekologii i technikach regulacji chwastów. Brała udział w licznych projektach badawczych i odbyła kilka staży naukowych, m.in. na Uniwersytecie Kolumbii Brytyjskiej w Vancouver (Kanada). Lubi: naturę, jazdę rowerem, spływy kajakowe i taniec ludowy.

Joanna Zatylna

Psycholog z wieloletnim doświadczeniem w pracy z osobami zagrożonymi wykluczeniem społecznym. Obecnie pracuje dla Fundacji Światowego Ruchu Katolików na Rzecz Środowiska (część światowego Ruchu Laudato si). Od kilku miesięcy mieszka i pracuje w Grzybowie. Jest „tkaczką” w projekcie Bioregional Weaving Labs. Jej celem jest znalezienie porozumienia pomiędzy różnymi grupami i wspólna praca na rzecz zrównoważonych ekosystemów.